Wystawa San i Aka

Wystawa San i Aka. jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom 10-lecia powstania Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych i VII Kongresu Afrykanistów Polskich. Jest wspólnym przedsięwzięciem Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych, Biblioteki Jagiellońskiej oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które w swoich zbiorach posiada bogatą kolekcję artefaktów afrykańskich oraz Fundacji Aidpol.

Wystawa przedstawiająca życie codzienne i kulturę materialną grupy etnicznej Pigmejów Aka z Republiki Środkowoafrykańskańskiej oraz Sanów (Buszmenów) z Namibii, Botswany i Republiki Południowej Afryki ma przybliżyć zwiedzającym różne aspekty życia codziennego tych ludów, zarówno z perspektywy historycznej lat 30. XX w. (Sanowie), jak i współczesnej (Aka). Nieprzypadkowo te dwie kultury zostały ze sobą zestawione. Pigmeje i Buszmeni są bowiem zaliczani do tej samej archaicznej grupy ludów niskorosłych, uchodzą za jedne z najstarszych ludów świata, prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem.

Na wystawie są prezentowane unikatowe obiekty związane z kulturą Sanów z kolekcji prof. Romana Stopy, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, oraz zbiór prac prof. Stopy przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej, a także oryginal­ne pigmejskie przedmioty codziennego użytku wraz z auten­tycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów Izabeli Cywy (Fundacja AIDPOL), która od ponad dziesięciu lat pracuje w Republice Środ­kowoafrykańskiej wśród Pigmejów Aka.

9 maja odbył się przepiękny wernisaż wystawy. Katering zafundowała nasza Fundacja Aidpol. Na wernisaż przyszło wiele gości w tym naukowcy, medycy, wolontariusze współpracujący z nami, Fundacje i organizacje pomocowe i wiele innych wspaniałych słuchaczy.

Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do zwiedzenia wystawy do 25 maja w Bibliotece Jagiellońskiej od 10 do 17 !

Zapraszamy

EnglishPolish